BRIGADIER GENERAL BRUCE E. OLIVEIRA

 

BRIGADIER GENERAL BRUCE E. OLIVEIRA

 

Commander, Land Component Command, Hawaii National Guard

Brigadier General Bruce E. Oliveira assumed duties as Commander, Land Component Command for the Hawaii National Guard. He is responsible for formulating, developing, and coordinating all programs, policies, and plans affecting the Hawaii Army National Guard, ensuring the force is capable of executing global unified land operations and community based domestic operations.

General Oliveira enlisted in the Hawaii Army National Guard on August 1, 1978. He was commissioned as a second lieutenant upon graduation from the Hawaii Military Academy in June 1980. General Oliveira has served in a variety of command and staff positions in the 29th Infantry Brigade and the 25th Infantry Division throughout his career. He was activated for federal service on 15 August 2004 and served as Deputy Commander, 29th Brigade Combat Team in support of Operation Iraqi Freedom from 2004 thru 2006. In June 2007, he assumed duties as Commander, 29th Infantry Brigade Combat Team. On August 19, 2008, he deployed in support of Operation Iraqi Freedom, serving as Commander, Task Force Lava Thunder responsible for 3,100 Soldiers from Arizona, Oklahoma, Samoa, Guam, Saipan and the five major Hawaiian Islands.

EDUCATION:

1983 University of Hawaii, Bachelor of Education, Secondary Education, Honolulu, Hawaii 1985 University of Hawaii, Master of Education, Counseling and Guidance, Honolulu, Hawaii 2001 United States Army War College, Master of Science, Strategic Studies, Carlisle Barracks, Pennsylvania

ASSIGNMENTS:

1. June 1980 – January 1981, Rifle Platoon Leader, A Company, 1st Battalion, 299th Infantry, Honolulu, Hawaii 2. January 1981- February 1981, Student, Infantry Officer Basic Course, Fort Benning, Georgia 3. February 1981 – November 1982, Platoon Leader, A Company, 1st Battalion, 299th Infantry, Honolulu, Hawaii 4. November 1982 – February 1986, Platoon Leader, Combat Support Company, 1st Battalion, 299th Infantry, Wahiawa, Hawaii 5. February 1986 – May 1986, Student, Infantry Officer Advanced Course, Fort Benning, Georgia 6. May 1986 – September 1986, Platoon Leader, Combat Support Company, 1st Battalion, 299th Infantry, Wahiawa, Hawaii 7. September 1986 – November 1991, Commander, Combat Support Company, 1st Battalion, 299th Infantry, Kahului, Maui, Hawaii 8. November 1991 – August 1994, Operations Officer, Headquarters, 1st Battalion, 299th Infantry, Hilo, Hawaii 9. August 1994 – October 1994, Assistant Operations Officer, Headquarters, 29th Separate Infantry Brigade, Honolulu, Hawaii 10. October 1994 – March 1997, Operations Officer, Headquarters, 29th Support Battalion, Honolulu, Hawaii 11. March 1997 – July 1997, Executive Officer, Headquarters, 29th Support Battalion, Honolulu, Hawaii 12. July 1997 – September 1999, Operations Officer, Detachment Rear, 25th Infantry Division, Pearl City, Hawaii 13. September 1999 – July 2000, Operations Officer, Headquarters, 29th Separate Infantry Brigade, Honolulu, Hawaii 14. July 2000 – June 2001, Student, United States Army War College, Carlisle Barracks, Pennsylvania 15. June 2001 – June 2004, Commander, 2nd Battalion, 299th Infantry, Hilo, Hawaii 16. June 2004 – June 2007, Deputy Commander, 29th Infantry Brigade Combat Team, Kapolei, Hawaii 17. June 2007 – May 2010, Commander, 29th Infantry Brigade Combat Team, Kapolei, Hawaii 18. June 2010 – May 2013, Assistant Adjutant General / Director of Joint Staff – Army, Hawaii National Guard, Honolulu, Hawaii

19. June 2013 – Present, Commander, Land Component Command, Hawaii National Guard, Honolulu, Hawaii

AWARDS AND DECORATIONS:

Legion of Merit Bronze Star Medal Meritorious Service Medal (with 2 Bronze Oak Leaf Clusters) Army Commendation Medal (with 3 Bronze Oak Leaf Clusters) Army Achievement Medal (with 2 Bronze Oak Leaf Clusters) Army Reserve Component Achievement Medal (with 1 Silver and 1 Bronze Oak Leaf Cluster) National Defense Service Medal (with 1 Bronze Service Star) Iraq Campaign Medal (with 2 Bronze Service Stars) Global War on Terrorism Expeditionary Medal Global War on Terrorism Service Medal Humanitarian Service Medal Armed Forces Reserve Medal (with Gold Hourglass and M Device) Army Service Ribbon Overseas Service Ribbon (with numeral 2) Army Reserve Components Overseas Training Ribbon (with numeral 2) Combat Infantry Badge Air Assault Badge

CIVILIAN OCCUPATION:

Student Services Coordinator, Hawaii Department of Education. This position is responsible and accountable for developing, implementing, and managing programs, policies, and services which respond to the academic, social, emotional and physical needs of all students.

PROFESSIONAL MEMBERSHIPS & AFFILIATIONS:

National Education Association National Guard Association of the United States Hawaii National Guard Association Military Officers Association of America Veterans of Foreign Wars of the United States

OTHER ACHIEVEMENTS:

1990 Hawaii Army National Guard Outstanding Company Commander of the Year 1991 Hawaii National Guard Outstanding Officer of the Year 1999 Hawaii National Guard Outstanding Officer of the Year 2002 Hawaii Army National Guard Outstanding Field Grade Officer of the Year

EFFECTIVE DATES OF PROMOTIONS:

Second Lieutenant 22 June 1980 First Lieutenant 21 June 1983 Captain 8 June 1987 Major 29 June 1992 Lieutenant Colonel 5 February 1998 Colonel 3 August 2004 Brigadier General 1 June 2010

(Current as of July 2014)